«

»

CHÓR „CASTITUDO” – KONCERT KOLĘD

31 stycznia po Mszy Świętej wieczornej, w naszej parafii wystąpił z Koncertem Kolęd Chór Castitudo, pod dyrekcją Pana Andrzeja Molendy.

_MG_7032

Fot. Grzegorz Kulka

Podkreślając niezwykłą atmosferę okresu Bożego Narodzenia, będącego też czasem wspólnego kolędowania, Chór Castitudo rozpoczął koncert od radosnego śpiewu kolędy Wśród nocnej ciszy, do którego zaproszeni zostali również przybyli goście. Chwilę później zabrzmiała kolęda Hej w dzień narodzenia, pochodząca z przełomu XVII i XVIII wieku, utrzymana w klimacie skocznego oberka. Jej tekst obecny był w różnych śpiewnikach na przestrzeni wieków, jednak dopiero w śpiewniku „Pastorałki i kolędy”, wydanym w 1843 roku przez księdza Mioduszewskiego, pojawił się jej zapis muzyczny. Następnie Chór wykonał kolędę Nie masz ci, nie masz, pochodząca z tego samego zbioru.

   _MG_7069 _MG_7020

Fot. Grzegorz Kulka

Wśród kolęd i pastorałek wykonywanych tego wieczoru przez Chór Castitudo, znalazły się także takie utwory jak Na Boże Narodzenie, w opracowaniu wybitnego polskiego organisty, krytyka muzycznego, dyrygenta i kompozytora – Bronisława Rutkowskiego, A wczora z wieczora, pastorałki pochodzącej ze zbioru Jana Żabczyca „Symfonije anielskie abo Kolęda mieszkańcom ziemskim od muzyki niebieskiej, wdzięcznym okrzykiem na Dzień Narodzenia Pańskiego zaśpiewane” oraz A to co, ziemianie!, ze śpiewnika Mioduszewskiego. Nie zabrakło również wspomnienia wydarzeń z Betlejem, w poruszającym śpiewie kolędy O mili Królowie, którą charakteryzuje nie tylko piękna treść, ale również jej idealne zestawienie z harmonią.

Po tym niezwykle refleksyjnym utworze, rozbrzmiała doskonale wszystkim znana, bardzo dynamiczna pastorałka Gore Gwiazda Jezusowi, w opracowaniu Stanisława Kusztyba.

_MG_7087 _MG_7026

Fot. Grzegorz Kulka

Chcąc jeszcze przez moment pozostać w ciepłej atmosferze Świąt Bożego Narodzenia, Chór Castitudo, wraz z przybyłymi gośćmi wykonał dostojną, zwaną królową polskich kolęd, Pieśń o Narodzeniu Pańskim, znaną jako Bóg się rodzi.

_MG_7100Fot. Grzegorz Kulka

Koncert Chóru Castitudo pod dyrekcją Pana Andrzeja Molendy został nagrodzony owacjami na stojąco i zakończony bisem pastorałki Gore gwiazda Jezusowi. Przez zgromadzoną publiczność przyjęty został z dużą radością i wzruszeniem.