«

»

Koncert kolęd w wykonaniu Chóru Castitudo – relacja

17 stycznia po Mszy Świętej wieczornej, w naszej parafii wystąpił z Koncertem Kolęd Chór Castitudo, który śpiewa dla nas już czwarty sezon, biorąc czynny udział w życiu Parafii. Założycielem i dyrygentem Chóru jest pan Andrzej Molenda, pełniący w naszej parafii posługę organisty. Muzyk, trębacz i chórmistrz z wieloletnim doświadczeniem dydaktycznym.

Sobotni Koncert Kolęd rozpoczął śpiew polskiej kolędy pochwalnej, o charakterze skocznego, marszowego mazura – Z Narodzenia Pana, w harmonizacji Jana Maklakiewicza. To jednak nie jedyna kolęda autorstwa tego wspaniałego kompozytora, która zabrzmiała tego wieczoru. Chwilę później Chór Castitudo wykonał dwie, niezwykle radosne kolędy: Pokłon Jezusowi i Za gwiazdą. Podczas koncertu pojawił się również utwór Nuż my dziś krześcijani, zaczerpnięty z Kancjonału Staniąteckiego, pastorałka W Betlejem przy drodze, pochodząca z wydanego w 1843 roku zbioru „Pastorałek i Kolęd z melodyjami”, autorstwa księdza Michała Marcina Mioduszewskiego, a także niezwykle znane Nad Betlejem w ciemną noc oraz Adeste Fideles. Chór, swym śpiewem kolędy O mili Królowie, w opracowaniu Stanisława Głowackiego, przypomniał także wydarzenia z Groty Betlejemskiej, kiedy Nowonarodzonemu hołd oddawali nie tylko pasterze, ale także Mędrcy ze Wschodu. Zmieniając nieco charakter utworów, Chór wykonał spokojną, niezwykle piękną i melodyjną opowieść; kolędę Święta Panienka, a następnie Kołysankę, skomponowaną przez Johannesa Brahmsa.

Uwieńczeniem Koncertu był wspólny śpiew dwóch znanych kolęd: Cicha noc i Dzisiaj w Betlejem, które Chór Castitudo, wykonał wraz z przybyłymi gośćmi.

Koncert Chóru Castitudo pod dyrekcją Pana Andrzeja Molendy został przyjęty przez licznie zgromadzoną publiczność z dużym wzruszeniem i nagrodzony owacjami na stojąco.

 

Agnieszka Schaitter

_MG_3140 _MG_3149 _MG_3178 _MG_3232 _MG_3260

fot. Grzegorz Kulka