«

»

Parafianie na pielgrzymce Wąchock- Święty Krzyż – Sandomierz

W dniach 10-11.października miała miejsce pielgrzymka parafialna pod przewodnictwem Ks. Proboszcza Henryka Małeckiego. Pierwszym miejscem celu pielgrzymki było Opactwo Cystersów w Wąchocku.
0001Klasztor w Wąchocku został zbudowany na przełomie XII i XIII wieku. Jest jednym z najpiękniejszych przykładów architektury romańskiej Polsce. Fundatorem opactwa był w 1179 roku biskup krakowski Gedeon (Gedko).
Klasztor dwukrotnie niszczyły najazdy tatarskie. Dzięki silnej woli i wytężonej pracy zakonnicy powoli przywracali go do dawnej świetności. Wąchock staraniem cystersów w 1454 roku otrzymał prawa miejskie na prawie magdeburskim. Dużą rolę miejscowi cystersi odgrywali w dziedzinie gospodarczej. Zakonnicy zajmowali się hodowlą, młynarstwem, tkactwem, a także górnictwem i hutnictwem.

Następnego dnia grupa udała się na Święty Krzyż.Jest to najstarsze sanktuarium na ziemiach polskich, w którym od 1000 lat są przechowywane i czczone Relikwie Krzyża Świętego.
Data założenia opactwa benedyktynów na Łysej Górze nie jest znana. Tradycja benedyktyńska przypisuje fundację Bolesławowi Chrobremu w 1006 roku. Pewnym jest, że klasztor założony został w I poł. XII wieku przez Bolesława Krzywoustego, początkowo pw. Świętej Trójcy, od XV wieku pw. Świętego
Krzyża. Od 1306 r. przechowywano tam fragmenty relikwii Krzyża Świętego. W kaplicy Oleśnickich przechowywana jest znaczna cząstka relikwii Krzyża Świętego podarowana przez Emeryka, królewicza z Węgier.
Od 1936  mieści się tu klasztor i nowicjat Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

0027003400520057

 

Ze świętego Krzyża pielgrzymi podążyli do Sandomierza.
Sandomierz jest jednym z najpiękniejszych miast w Polsce, malowniczo położonym na nadwiślańskiej skarpie, która stanowi strome zakończenie Gór Świętokrzyskich. Staropolski królewski gród, to żywy świadek historii i kultury naszego państwa.  Sandomierz jest skarbnicą obiektów o wysokiej klasie artystycznej w zakresie architektury. Można podziwiać m.in.: najstarszy i najcenniejszy Zespół Klasztorny Dominikanów z kościołem św. Jakuba, który zbudowany został na początku XIII wieku, Bazylikę Katedralną z XIV wieku ze wspaniale zachowaną polichromią, a także renesansowy Ratusz, uważany za jeden z najpiękniejszych w Polsce, a także Zamek Kazimierzowski – dawną siedzibę królów i książąt Polski.

00640067

Pielgrzymka miała charakter zarówno religijny, jak i patriotyczny. Była to swoista rodzaju lekcja historii. A prócz modlitw, w autokarze można było usłyszeć śpiew pieśni patriotycznych.